Noworoczny weekend z kolędą

09I 23

Noworoczny weekend z kolędą

Świąteczny, długi weekend minął pracowicie pozostawiając miłe wspomnienie niezwykłych, noworocznych spotkań z publicznością. W Koszęcinie i Sosnowcu spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu. Do Lublina Zespół zawitał z dwuczęściowym, jubileuszowym koncertem z okazji swojego 70-lecia.    

Jak co roku koncerty kolędowe przedłużają wspólne przeżywanie Narodzenia Pańskiego. Koncerty w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” przyciągają niezmiennie tłumy publiczności. Obecność na tych muzycznych spotkaniach tak wielu słuchaczy to najlepszy dowód jak chętnie kolędują wspólnie ze „Śląskiem”. Niezwykła atmosfera to nie tylko zasługa znakomitego wykonania najpiękniejszych kolęd i pastorałek, ale i wspaniałych wnętrz kościołów, w których gromadzi się publiczność.

Rok 2023 Zespół zainaugurował 5 stycznia koncertem z programem „Święta Noc”, podczas "Rodzinnego kolędowania" w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Jak podkreślali organizatorzy było to pierwsze tego typu wydarzenie w parafii od dwóch lat, po przerwie spowodowanej pandemią. „Rodzinne kolędowanie” to tradycja sosnowieckiej parafii, koncertowali już na nim m.in. bracia Golcowie, Pospieszalscy, Arka Noego, Pectus, Zakopower, Stanisław Sojka. Każdorazowo impreza gromadzi setki ludzi. Współorganizatorami są: proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła oraz dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu. - Repertuar kolędowy w wykonaniu zespołu „Śląsk” to folklor na najwyższym poziomie. Robią wrażenie stroje, robi wrażenie muzyka, robią wrażenie aranżacje utworów. A sam kościół jest bardzo sprzyjającym miejscem ku temu. Kościoły neogotyckie mają to do siebie, że muzyka instrumentalna i chóralna bardzo dobrze brzmi i jest dobrze odbierana. Słuchacze mają z tego mnóstwo radości – przyznał Michał Góral, dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Publiczność była zachwycona kunsztem solistów, chóru i orkiestry, wyjątkowym opracowaniem muzycznym tradycyjnych bożonarodzeniowych utworów, pięknymi kompozycjami Stanisława Hadyny i góralskimi „Gawędami” w wykonaniu Piotra Hankusa. Pięknym podziękowaniem dla artystów była długa owacja.

Dzień później, w uroczystość Trzech Króli, na zaproszenie wójta Gminy Koszęcin Zespół „Śląsk” koncertował w swojej rodzimej parafii. Obszerne wnętrze kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wypełnił tłum. Już pierwsze dźwięki „Bóg się rodzi” i góralskie gawędy recytowane przez Piotra Hankusa rozgrzały atmosferę. Nie zbrakło tych najbardziej znanych i lubianych utworów, m.in.: „Dzisiaj w Betelejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Cicha noc”. Zespół wykonał również kompozycje bożonarodzeniowe Stanisława Hadyny do słów Kazimierza Szemiotha, m.in: „Narodziła nam się dobroć”, „Święta to biele” i „Polonez kolęda”. Podziwiając kunszt wokalny artystów „Śląska” publiczność nie oparła się także wspólnemu śpiewaniu, a bisowane w finale „Bóg się rodzi” wybrzmiało już na wszystkie głosy zgromadzone w kościele.

Świąteczny weekend Zespół „Śląsk” zakończył jubileuszowym koncertem w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W obszernym, dwuczęściowym programie artyści zaprezentowali repertuar ludowo - narodowy z różnych regionów Polski. Wśród nich m.in. tańce i pieśni śląskie, tańce narodowe i góralskie. Nie zabrakło największych wokalnych i tanecznych przebojów Zespołu – repertuaru, którym Zespół „Śląsk” zdobywa serca publiczności i podbija sceny całego świata od 70 lat.   

Chociaż wczorajsza Niedziela Chrztu Pańskiego kończy w liturgii Kościoła okres Bożego Narodzenia, jeszcze w styczniu zapraszamy na koncerty kolędowe w Jankowicach Rybnickich (14 stycznia), Tychach (15 stycznia), Kłobucku (18 stycznia) i Bogatyni (20 stycznia) – szczegóły TUTAJ (AK)